Puidust kangas

Võiks arvata, et palgist tekki ei õmble, või ehk siiski? Loodussäästlike, keskkonnasõbralike, tervislike ja jätkusuutlike materjallide kasutus muutub iga aastaga olulisemaks nii tootjatele kui tarbijatele. Kuna taimestik on üks kiiremini taastuvaid loodusvarasid oleks loomulik seda ka võimalikult mitmekesiselt kasutada. Puidust ehk tselluloosist tekstiilikiu loomisega hakati katsetama juba 19.saj. alguses kuid alles sajandi lõpuks suudeti luua kvaliteetset viskoosi ehk kunstsiidi. 20.saj. lõpus loodi ka Eestisse, Hiiumaale “Viscosa” nimeline kunstsiidi tehas, mis kahjuks sai tegutseda lühikest aega kuid näitab, et alternatiivse viskoos-kiu nõudlus oli olemas.

RAYON / CUPRA
VISKOOS / VISCOSE;
MODAAL / MODAL
LYOCELL / TENCEL®

Kõik ülalnimetatud on tsellulooskiud ehk taimede baasil valmistatud kiud. Tsellulooskiudude tooraineks on puit (kask, kuusk, eukalüpt jt.), mida toodetakse tselluloosi regeneratsiooni teel. Tehiskiudude tootmisprotsess seisneb kiudude valmistamiseks sobivaid molekule sisaldava tooraine kogumises, molekulide eraldamises ja molekulidest kiu moodustamises. Erinevad tsellulooskiud luuakse tootmisprotsessi erinevuse või viimistusega. Näiteks töödeldakse modaali erinevate kemikaalidega tugevamaks võrreldes viskoosiga. Lyocelli tootmisprotsess on võrreldes viskoosiga lühem ja nõuab vähem ohtlikke kemikaale.

Lyocell kiudu nähakse tihti alternatiivina puuvillasele kiule. Lyocelli tootmine on aga võrreldes puuvilla tootmisega tunduvalt säästvam kuna vett ja lahustit kulub vähem, tooraine on taastuv ning kiud lagunevad looduses. Võrreldes polüester kiududega on tsellulooskiud tunduvalt jätkusuutlikumad kuna kasutavad taastuvat toorainet.

Wendres kasutatkse lyocellkiudu mille tootjafirma “Lenzing” on registreerinud oma kabamärgiks nime Tencel®. See on omakorda täiustatud lyocelliga, millel on nahasõbralikud omadused, nagu väga hea niiskuse juhtimine ning kiu siledus ja pehmus mis ei ärrita ka tundlikku nahka. Tencel kangas on sile, vastupidav kortsumisele ja hõõrdumisele, kerge hooldada. Tänu heale niiskuse juhtimisele on Tencel® ka antibakteriaalsete omadustega.

Tencel sari

Vaata Tencel sarja tooteid e-poest